Jdi na obsah Jdi na menu
 


Neonatologie

Oddělení ARO a JIRP jsou o záchraně života. Miminko mělo být ještě v bříšku,  cucat si palec, polykat plodovou vodu, plavat nahorů a dolů. Za miminko dýchá a jí maminka, která mu kyslík a živiny posílá přes placentru. Vnitřní orgány nedoušků nejsou připraveny na náš atmosférický tlak, nastartování vlastního samostatného krevního oběhu, přijímání potravy. A tak se musí miminko aklimatizovat a naladit se na pobyt na Zemi. Někdy je potřeba přeléčit i neduhy, které  přetrvávají ještě z bříška.

První týden miminko i maminka jedou na adrenalin, z pudu sebezáchovy - chci přežít. Druhý týden je už pro oba náročnější, docházejí síly - u miminka se mohou objevit první komplikace, mamince dochází realita předčasného porodu.  Nezbývá než si uvědomit, že domů si rodiče odnáší už úplně pozemský dítě, a to co se děje s nedouškem na ARO a JIRP je právě ta nedouškova cesta na planetu Zemi.

 

Samozřejmě, že ne vždy se vše povede dokonale opravit a napravit. Ale od toho jsou doktoři, aby rodiče informovali a naplánovali, jak co nejlépe miminko vyvést do co nejkvalitnějšího života.  Problém je smířit se s tím, že i nějaký neduh si miminko z nemocnice odnese domů. 

 

Úskalím komunikace rodičů s doktory je, že tito jsou povinni informovat „zákonné zástupce dítěte“ naprosto o všem. Třeba, že miminko pokrčilo levou nohu, a mělo by správně pokrčit pravou. „A co to může znamenat, pane doktore?“ ptá se zaskočený rodič. „No, my vlastně nevíme, musíme udělat testy….“.   A tak rodič ještě na chodbě nemocnice ťuká pro něj neznámé pojmy do mobilu a  intenzivně vyhledává, co to jen znamená, když se pokrčí ta jedna noha? A dozví se, že to znamená buď naprostou katastrofu, nebo že Mars je v neobvyklém postavení se Saturnem,  nebo že to nemusí znamenat vůbec nic. Druhý den jde zmatený rodič k inkubátoru .....

 

Ty informační rozhovory s doktory jsou pro rodiče značně vyčerpávající. K tomu se přidává zmatení významu pojmů, neb doktor může zapomenout, že před ním se hroutí naprostý laik a hlavně rodič, který zase může zapomenout, že i doktor je jenom člověk. Přidá se informační šum, kdy rodič zaslechne z útržkovité komunikace mezi zdravotníky cosi, co se jeho nedouška vůbec netýká, ale to zase rodič neví, že se netýká. 

 

Strýček Google sype jeden příběh za druhým a většinu s katastrofickými konci – neb kdo by si dal tu práci psát na internet, že jako rodič prožil podobné scénky a všechno dobře dopadlo?

CHUDÁCI RODIČE! 

 

 

A naše Nedouše si tak v inkubátoru dospává co má, nabírá gramy, a hlavně nedočkavě vyhlíží maminku!

 

 Pokračování příběhu

 

Rubriky

ARO

Příspěvků: 1

JIRP

Příspěvků: 1

IMP

Příspěvků: 2

Příspěvky

15. 3. 2014

Komentářů: 0

Rubrika: ARO

Celý příspěvek

15. 3. 2014

Komentářů: 0

Rubrika: Neonatologie

Celý příspěvek

15. 3. 2014

Komentářů: 0

Rubrika: Neonatologie

Celý příspěvek

17. 3. 2014

Komentářů: 0

Rubrika: IMP

Celý příspěvek

17. 3. 2014

Komentářů: 0

Rubrika: JIRP

Celý příspěvek

17. 3. 2014

Komentářů: 0

Rubrika: Neonatologie

Celý příspěvek

17. 3. 2014

Komentářů: 0

Rubrika: IMP

Celý příspěvek